Projekt promujący czytelnictwo w klasach I
Ocena projektu promującego czytelnictwo w klasach I realizowanego w roku szkolnym 2020/2021 w miesiącach październik -maj.
Celem projektu było min. rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, wyrabianie nawyku korzystania z bogactwa literatury pięknej w dobie rozwoju techniki komputerowej, rozwijanie wyobraźni i umiejętności ekspresyjnego wyrażania własnych przeżyć oraz przekonać dzieci, że słowo drukowane we współczesnym świecie może dostarczyć najmłodszym wielu niezapomnianych wrażeń, może być źródłem radości, kreatywności oraz integracji.
- Uczniowie rozpoczęli swoje spotkanie z czytaniem od przygotowania klasowych kącików ciekawej książki . W klasach pojawiły się wystawy poświęcone wybranym pozycjom i twórcom literatury dziecięcej.
- Tworzyli imienny zeszyt czytania ,,Wzorowy czytelnik” w którym przez 2 tygodnie
w miesiącu w domu czytali przez 10 – 15 minut, a rodzic potwierdzał to podpisem oraz wystawiał ocenę. Jeśli dziecko nie umiało czytać lub było zmęczone czytał rodzic. Forma ta sprzyjała umacnianiu więzi oraz umożliwiała wspólne spędzanie czasu dziecka z rodzicem.
- Z pomocą rodziców wykorzystaliśmy narzędzia cyfrowe i informatyczne:
- W formie zdalnej zorganizowaliśmy wystawę pt.: Moja pierwsza książka z biblioteki”. Utworzyliśmy prezentację multimedialną dziecięcych prac w programie genially.
- Dzieci wzięły udział w konkursie recytatorskim ,,Wiosna, wiosna, wiosna ach to ty…”
- W lutym odbyło się uroczyste pasowanie na czytelników, podczas którego pierwszoklasiści poznali regulamin korzystania z biblioteki, otrzymali pierwszą książkę oraz poznali historię tworzenia pierwszych książek.
- Przez cały czas odbywania projektu odbywało się ,,Wspólne czytanie” w klasach przez nauczycieli i rodzica.
- Odbywały się spotkania z lekturą, czyli dzieci reklamowały przeczytane przez siebie książki lub lektury. Uczniowie wykonywali ilustrację w formie plakatu, rysunku, krzyżówki, zagadki i w kilku zdaniach uzasadniały wybór polecanej książki. Organizowane były wystawy prac na korytarzu szkolnym i w salach lekcyjnych.
- Udział w konkursie recytatorskim ,,Poezja dla mamy i taty”, jak również krótki program artystyczny na zakończenie roku szkolnego pozwolił uczniom angażować się w odgrywanie małych scenek teatralnych.
- W maju ostatnim elementem projektu czytelniczego było rozwijanie talentu pisarskiego. Dzieci tworzyły wiersze i opowiadania wzbogacone własnymi ilustracjami.
Z utworzonych prac powstała tablica twórczości literackiej pierwszoklasistów.
Ewaluacja projektu była realizowana na bieżąco poprzez obserwację działań dzieci, prac plastycznych, znajomości wiedzy, udziału w konkursach, rozmowy z nauczycielami, rodzicami i dziećmi.
Na koniec projektu przygotowałam ankietę dla rodziców uczniów klasy 1d. Z ankiety wynika, że program realizowanego projektu czytelniczego był znany wszystkim rodzicom. Proponowane zadania w projekcie były motywujące do czytania książek, ciekawe, rozwijające wyobraźnię i angażujące do kreatywnej pracy. Przygotowywały uczniów do trudniejszych zadań i zachęcały do zrobienia czegoś własnego. Stanowiły bazę do pokonywania stresu przed wystąpieniem przed innymi.
Rodzicom najbardziej w projekcie podobało się:
- czytanie razem z dzieckiem i ocena, którą wystawia rodzic
- tworzenie reklam ciekawych książek
- pisanie opowiadań, wierszy
- zaangażowanie dzieci.
Większości rodzicom projekt podobał się w całości i nic by w nim nie zmieniali.
Dzieci chętnie realizowały proponowane zadania, pracowały z zaangażowaniem przy tworzeniu plakatów, krzyżówek, zagadek, wierszy, opowiadań, brały udział w konkursach, chętnie czytały z rodzicami i wypożyczały książki z biblioteki. Projekt czytelniczy okazał się bardzo ciekawym i przydatnym działaniem edukacyjnym, w które zaangażowało się wielu uczniów, nauczycieli i rodziców, a jego cel został osiągnięty.